اخبار

امکان ذخیره خودکار اطلاعات بر روی DNA

محققانشرکت مایکروسافت از طرح اولیه دستگاهی رونمایی کردند که نشان می‌دهد می‌تواناطلاعات را به شکل خودکار روی DNAمصنوعی ذخیره کرد.

تنهایک گرم DNAمصنوعی می‌تواند ۲۱۵ پتابایت داده را به مدت ۲هزارسال ذخیره کند. حجمی که تقریباً برابر ۱۰۰میلیون فیلم به شکل دیجیتال است.

محققانمایکروسافت به همراه پژوهشگران کامپیوتر در دانشگاه واشنگتن با ساخت دستگاهی مرکباز چند ظرف مایع، تعدادی شلنگ و سرنگ و نیز تجهیزات الکتریکی نشان دادند که عملیاتذخیره داده‌ها روی DNAمی‌تواند به شکل خودکار صورت گیرد.

محققانبا این ماشین ساده آزمایشگاهی که با هزینه‌ ۱۰هزار دلار ساخته شده، توانایی نوشتن و خواندن به شکل خودکار بر روی DNA مصنوعی را به نمایش گذاشتند. آنها نشاندادند که این ماشین می‌تواند واژه (Hello) را گرفته،‌ از یک سو آن را روی توالی‌های DNA مصنوعی بنویسد و از سوی دیگر دوباره اطلاعاتثبت شده روی توالی را بخواند و به صورت همان واژه، بازتولید کند.

دورایانه کوچک رمزگذار و رمزگشا در ابتدا و انتهای این چرخه قرار گرفته‌اند که می‌توانندداده‌های صفر و یک را به چهار کُدِ DNAیعنی(A, C, T, G)  تبدیل کرده دوباره آنها را بخوانند.

کاریناستراوس، محقق ارشد مایکروسافت می‌گوید: «هدف نهایی ما این است که سامانه‌ای تولیدکنیم که مثل هر دیسک ذخیره اطلاعات بشود از یک سو داده‌ها را به شکل بیت و بایت بهآن وارد کرد و هر گاه که کاربر نیاز داشت بتواند آنها را از سوی دیگر به همان شکلدریافت کند.»

اهمیتپروژه کنونی در آن است که نشان می‌دهد کل فرآیند ذخیره و برداشت اطلاعات را می‌توانبه شکلی خودکار برنامه‌ریزی کرد و این یعنی قابلیت تولید نوعی دیسک حافظه یا فلشمموری بسیار ریز با گنجایش بسیار بالا که می‌تواند تحولی بنیادین در حوزه ذخیرهاطلاعات ایجاد کند.

منبع: www.euronews.com

درج نظر

درج پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین‌ها

بالا