پاییز 97

بلاک‌چین

امروزه بیت‌کوین تکنولوژی‌ای پر رونق است،در حالیکه بلاک‌چین در حال تکامل است. بیت‌کوین همیشه نقطه مرجع برای تکنولوژیبلاک‌چین است زیرا یکی از اولین کاربردهای این تکنولوژی و قطعا گسترده ترین کاربردشناخته شده آن است. اما بلاک‌چین چیزی بیشتر از بیت‌کوین است وپتانسیل  تکامل و توسعه در امورمالی، املاکداری، خرده فروشی و تعداد بیشماری از دیگر صنایع را دارد.

اصطلاح بلاک‌چین اندکی رمزگونه است امامفهوم آن آنقدر سخت نیست که غیرقابل فهم باشد. ابزار بلاک‌چین برای نگهداری سوابقمعاملات جهانی رمزگذاری شده، یک دفتر حسابداری عمومی درست می‌کند. شرح معاملات برایجلوگیری از دستکاری و اطمینان از اعتبار و صحت آن، به صورت مستند شده نگهداری می‌شوندو در دسترس عموم قرار می‌گیرند. کاربرد اولیه بلاک‌چین این است که به عنوان یکچهارچوب برای تجارت و معاملات ارز دیجیتال مورد استفاده قرار گیرد، اما اینتکنولوژی را می‌توان در صنایع مختلف متعددی استفاده کرد. خودمختاری پایگاه داده‌ها کاربران را قادرمی‌سازد تا با اعتبار بخشیدن به داده‌های خود و جلوگیری از سرقت، آنها را در دسترسعموم قرار دهند.

ارائه دهندگان خدمات بهداشتی می‌توانند بااستفاده از ویژگی‌های رمزگذاری خود، از محرمانه بودن پرداخت‌ها، قردادها وارتباطات اطمینان حاصل کنند. همچنین می‌توانند با کمک اینترنت اشیاء دستگاه‌هایالکترونیکی پزشکی را بدون مداخله انسان بهم وصل کنند.

رای دادن، بیشتر یک برنامه نظری و تئوریبه نظر می‌آید اما بلاک‌چین می‌تواند علاوه بر شمردن آراء، منبع و تاریخ و زمانرای‌ها را هم مشخص کند.

بنگاه‌های املاک و مستغلات و سرمایه‌گذاریمی‌توانند از این تکنولوژی برای نظارت و ثبت معاملات، شناسایی روند و رمزگذاریاطلاعات حساس استفاده کنند.

برنامه‌های کاربردی آن همچنین می‌تواننددر صنایعی مانند مدیریت زنجیره تامین، مدیریت قرارداد، ذخیره‌سازی ابری و پردازشپرداخت، ظاهر شوند.

از نظر امنیت، بلاک‌چین و سرفصل (لجر) عمومی آن به عنوانیک راه حل بالقوه برای پردازش داده‌ها، نرم افزار حفاظت از پایگاه‌های داده،ابزارهای مالی و نرم‌افزار مدیریت زنجیره تامین به حساب می‌آید. بلاک‌چین با تقسیمبندی و عدم متمرکزسازی، به معاملات شفافیت بیشتری می‌دهد و به حفظ تاریخچه شبکه‌هایبزرگ بهبود می‌دهد. مرجع لجر، کار را برای کلاهبرداری در معاملات بدوناینکه کسی متوجه شود بسیار مشکل می‌کند. این سر فصل همچنین می‌تواند چهارچوبی امنو مقیاس پذیر برای حفاظت از پایگاه‌های داده اینترنت اشیاء استفاده شود.

یک سر فصل غیرمتمرکز برای همه داده‌ها می‌تواندهر خطایی را در زیرساخت‌های دیجیتال حذف کند و یکپارچگی سیستم های اینترنت اشیا رابهبود بخشد.

پیشگامانفناوری بلاک‌چین

بسیاری از کارشناسان، بیت‌کوین را اولینکاربرد تکنولوژی بلاک‌چین در نظر می‌گیرند. Satoshi Nakamotoاولین بیت‌کوین ها را در سال ۲۰۰۹ استخراج کرد که سود و سرمایه آن بلافاصلهادامه یافت. از صفر، سرمایه بیت‌کوین به ۲۰۰۰۰ دلار رسید. دیگر ارزهای دیجیتال مثل لیت‌کوین و اترامهم با پیدایش معجزه آسای بیت‌کوین رشد چشمگیری پیدا کردند.اما پیشگامان در بازار بلاک‌چین بیشترمایل به استفاده از ارزهای دیجیتال خود هستند.

سال ۲۰۱۷، شاهد تعداد زیادی از سرمایه‌گذاری باریسک‌پذیری بالا در تکنولوژی بلاک‌چین بود. R3 فناوری ارائه دهنده خدمات مالی با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین در سال ۲۰۱۷ به ۱۰۶ میلیون دلار دستیافت. Corda  یکی از ابزار مهم آن است،یک ابزار معاملاتی کاربردی برای شرکت‌هایی که به منظور ساده‌سازی نگهداری تاریخچه‌هاو عملکردهای خاص استفاده می‌شود. این شرکت اعلام کرده است که در این پلتفرمcorda   می‌تواند برای توسعه راه حل های مدیریت مالیشرکت استفاده شود.

موسسه های خدمات مالی و شرکت‌های بانکیفراوانی مثل Citigroup, JP Morgan, Visa and Capital One به جرگه استفاده کنندگان از فناوری بیت‌کوین پیوسته‌اند. در ماه اکتبر، JP Morgan  یک شبکه پرداختی بلاک‌چین به نام Quorum  معرفی کرد. بر خلاف مدیر عاملش که رونق بلاک‌چین رابه عنوان یک حباب محکوم کرده بود. در ماه نوامبر، ویزا سیستم پرداخت B2B را کهتوسط بلاک‌چین طراحی شده بود اعلام کرد. سال گذشته CapitalOne با شرکت‌هایبلاک‌چین همکاری کرد تا تعدادی از ادعاهای و توانایی‌های تجزیه و تحلیل برای صنعتبهداشت و درمان را پایش و آزمایش کند. در ماه مه، Citigroup با NASDAQ همکاری کرد و یک راه حل پرداخت یکپارچه را با تکنولوژی بلاک‌چیناعلام کرد.

“مایکل کوربت، مدیر عامل شرکت Citigroup Inc. به بلومبرگ در ماه نوامبر گفت:” من فکر نمی‌کنم کهدولت‌ها قصد داشته باشند که اجازه دهند دیگران به راحتی وارد و به طور بالقوه مانعتوانایی‌هایشان در زمینه داده‌ها، جمع‌آوری مالیات، پول‌شویی و اطمینان مشتری شوند. این امکان وجوددارد که ما شاهد این باشیم که دولت ها نه ارز دیجیتال- که فکر می‌کنم نام نامناسبی برای آن باشد- اما پول دیجیتال رامعرفی کنند.”

شرکت‌هایی کهابزارهای کیف پول را برای ذخیره سازی، مدیریت و تجارت ارز دیجیتال ارائه می‌دهند،به سرمایه قابل توجهی دست یافته‌اند. شرکتی به نام بلاک‌چین که امروزه بیشتریناستفاده از کیف پول رمزنگاری را دارد  درسال ۲۰۱۷ چهل میلیون دلار سرمایه دریافت کرده است. شرکت‌های مشابه مانند آبراه و کلدالار بهترتیب در ماه اکتبر ۲۰۱۷ مبلغ ۱۶ میلیون دلار و در دسامبر ۲۰۱۷ مبلغ ۱۰ میلیون دلار افزایشسرمایه داشتند. همانطور که معاملات ارز دیجیتالی محبوب‌تر می‌شوند،افراد و شرکت ها به مکان هایی نیاز دارند تا دارایی های دیجیتال خود را ذخیره کنند.

تکنولوژی بلاک‌چین،امنیت سایبری صنعت را به چندین روش تحت تاثیر قرار داده است. HYPR با استفاده از تکنولوژی بلاک‌چین به غیر متمرکزسازی داده‌هایدارای اعتبار و بیومتریک برای سهولت در سنجش اعتبار مبتنی بر ریسک می‌پردازد. این رقم در سالجاری ۱۰ میلیون دلار برای این پلتفرم به ارمغان آورده است، که احتمالا برخلافبسیاری از solution های RBA در بازار است. NuCypher یکی دیگر از شرکت‌های امنیتی بلاک چین است که در سال ۲۰۱۷ به ۴٫۳ میلیون دلار رسیدهاست. تکنولوژی آن ازسیستم‌های بلاک‌چین برای رمزگذاری مجدد پروکسی‌ها استفاده می‌کند. این همچنین یک پلتفرم کنترل دسترسی است که از رمزنگاری های کلید عمومی استفاده می کند تا ایمنیانتقال داده‌ها و اجرای الزامات دسترسی را بیشتر و قوی تر کند.

Guardtime در حدود سال ۲۰۰۷ تاسیس شده است، اما با تکنولوژی امنیتمحور بلاک‌چین تفاوت اندکی می‌کند. این شرکت استونیایی، یک پلتفرم بلاک‌چینرا بر مبنای مبادلات امن اطلاعات فراهم کرده است. این شرکت یک زیرساخت بدون کلید (بدون رمزگذاری) را فراهم آورده استکه بر خلاف محصولات دارای کلیدهای عمومی می‌باشد. اما این اجازه را می‌دهد تا انتقالاطلاعات به صورت نامتقارن برای بهبود امنیت و مدیریت متمرکز رمزگذاری شود. در حال حاضر اینبرنامه برای محافظت ۱ میلیون پرونده سلامت استونی استفاده می‌شود.

آینده بلاک‌چین در تجارت

معامله و سرمایهگذاری ارز دیجیتالی از بدیهی ترین اقدامات در آینده است. ارزش Bitcoin، ethereum و litecoin به احتمال زیاد افزایش خواهد یافت. اما شرکت‌های دیگری مانند Ripple،ارز دیجیتال را به طور خاص برای بخش‌های مالی جهانی توسعه داده‌اند. خود Ripple (RPX) بسیار متمرکزتر از Bitcoin(BTC, XBT) است، اما به لحاظ نظری می‌تواند به راحتی در ساختار فعلی اکثر صنایع مالیبه کار گرفته شود که سریعتر است و به بانک‌ها و ارائه دهندگان خدمات مالی وصل می‌شود،که دسترسی، امنیت و دقت تراکنش‌های مبتنی بر بلاک‌چین را افزایش می‌دهد.

از لحاظ کاربردبلاک چین، مدیریت پایگاه داده و سیستم های ذخیره سازی اطلاعات، شاهد هجوم زیادی ازسیستم‌های امنیتی بلاک‌چین خواهند بود. ابزارهایی مانند BigChainDB پایگاه داده‌های مبتنی بر بلاک‌چین مقیاس پذیر برای برنامه‌هایکاربردی و پردازش داده‌های بزرگ را برای توسعه‌دهندگان فراهم می‌آورند. پایگاه داده NoSQL می‌تواندبه عنوان ابزار پایگاه داده‌های توزیع نشده غیر بلاک‌چین مورد استفاده قرار گیرد،اما ذخیره سازی دارایی‌های بیشتر، دسترسی غیرمتمرکز و غیر قابل تغییر بودن را بهسادگی فراهم می‌کند.

راهکارهای fintech مبتنی بر بلاک‌چین به دلیلافزایش امنیت آن، راه خود را ادامه خواهد داد.

برنامه‌های کاربردیابر، شاهد هویت جدید و سلوشن های دسترسی خواهند بود. Storjمحصولی جالب است که می‌تواند در آینده شاهد رشد باشد که یک پلتفرم ذخیره سازی ابریبر اساس تکنولوژی بلاک‌چین است و دارای رمزگذاری جامعی می‌باشد که سرعت آن باتکنولوژی همتا افزایش پیدا کرده و از دسترسی بالایی برخوردار است. این شرکت در سالگذشته ۳۰ میلیون دلار سرمایه گذاری کرد و می‌تواند یک نقش تاثیر گذاری در زمینهذخیره‌سازی ابر و بازارهای امنیتی ابر داشته باشد. fintechمبتنی بر بلاک‌چین به دلیل امنیت بالای خود راه خود را ادامه خواهد داد. شرکت ها هم همچنینبه تولید تکنولوژی امن معاملات ادامه می‌دهند. مسترکارت در حال حاضر ارائه دهنده لجرتوزیع شده است و رابیکس از شرکت Deloitte  چند سالی است که در بازاربوده است. بعد از فاجه Equifax و اتفاقی که برای امنیت اطلاعات و یکپارچگی شرکت‌ها افتاد، شرکتها به عنوان یک اقدام احتیاطی در بلاک‌چین سرمایه گذاری می‌کنند.

شرکت‌هایی همچون Riot  بلاک‌چین، اولین شرکت بلاک‌چین لیست شده در NASDAQ است، که همچنان بهرشد خود ادامه می‌دهد. این شرکت در تکنولوژی کاربردی بلاک‌چین و ارزدیجیتال سرمایه گذاری می‌کند. نمونه کارها آن شامل یک ابزار حسابداری ارزدیجیتال به نام Verady، یک مبادله ارز دیجیتال به نام Coinsquare و یک سرویس سپرده گذاری مبتنی بر بلاک‌چین به نام Tesspayاست. عرضه اولیه عمومیاین شرکت در ماه اکتبر بود. سهام آن که ۸٫۷۴ دلار ثبت شده بود تا ۳۸٫۵۰ دلار افزایش یافتهکه از تاریخ ۸ ژانویه ۲۰۱۸ به ۲۳٫۶۹ دلار رسیده است. سرمایه شرکت RiotBlockchain دربازار به بیش از ۲۶۰ میلیون دلار رسید. سرمایه‌گذاران ممکن است شرکت های مشابه وپر منفعتی را هم بیابند.

اینترنت اشیا یکی دیگر از تکنولوژی‌هایی است که پا به قلمروی بلاک‌چینگذاشته است. هر دوی این تکنولوژی های پیشرفته و در حال ظهور می‌توانند از یکدیگر بهره‌مندشوند. مدل غیرمتمرکزمناسب برای تسهیل ارتباطات بین نقطه‌های چندگانه است. ابزار مدرن بلاک‌چین به اندازه کافی برایبارگیری اندازه‌ها و مقیاسهای سازمانی قابل توسعه است. پلتفرم اینترنت اشیاء آی بی ام واتسون درحال حاضر ابزارهایی برای ادغام فناوری بلاک‌چین به برنامه‌های اینترنت اشیاء دارد. SAP Leonardo شامل برخی از قابلیت‌های اولیه بلاک‌چین است. با سرمایه گذاریشرکت‌های بزرگ در اینترنت اشیاء آنها همزمان شروع به سرمایه‌گذاری در بلاک‌چین هممی‌کنند حتی اگر در حال حاضر آن را انجام نداده باشند.

منبع : blog.g2crowd.com

درج نظر

درج پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین‌ها

بالا