اخبار

تداوم مبارزه با قاچاق در دریانوردی

تأییدیه فاوا برای نصب ردیاب بر روی ۸۰۰۰ شناور صادر شد!

مدیر کل فناوری اطلاعات سازمان بنادر و دریانوردی، حمیدرضا آبایی در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس با اشاره به همکاری سازمان بنادر و دریانوردی در حوزه مبارزه با قاچاق سوخت، اظهار داشت:

در قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز، انضباط‌بخشی به تردد و توقف شناورها و تجهیز شناورها به سامانه فنی ردیاب و کنترل مصرف سوخت بر مبنای مسافرت طی شده، جزء مسئولیت‌های وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر و دریانوردی اعلام شده است.

همچنین وی بیان کرد که در حال حاضر همه شناورهای تجاری به سیستم کنترل و ردیاب مجهز هستند و فقط شناورهای سنتی باید به ردیاب مجهز شوند، ضمن آنکه در حوزه شناورهای صیادی نیز نصب ردیاب در حال انجام است.

در ادامه آبایی افزود:

با هماهنگی سازمان شیلات، دریابانی و نیروهای نظامی و انتظامی، شناورهای سنتی و صیادی به تجهیزات ردیاب مجهز خواهند شد. همچنین اظهار داشت که این تجهیزات از نظر ارسال اطلاعات مکان‌یابی، مورد ارزیابی فنی قرار گرفته‌اند و برای آن‌ها تأییدیه فاوا (فناوری اطلاعات و ارتباطات) و معاونت امور دریایی اخذ شده است و این قابلیت وجود دارد که اطلاعات شناورها را در سازمان مرکزی ثبت و رصد کرد.

آبایی با اشاره به اینکه سازمان بنادر و دریانوردی زیرساخت‌های نصب ردیاب روی ۴۰۰۰ شناور سنتی (مانند لنج‌ها) را فراهم کرده است، افزود: حدود ۸ ماه است که مسائل مربوط به تجهیز شناورهای سنتی و صیادی به ردیاب مورد بررسی و مطالعه قرار گرفته و در این زمینه با ستاد مبارزه با قاچاق همکاری مناسبی ایجاد شده است.

مدیرکل فناوری اطلاعات سازمان بنادر و دریانوردی افزود:

سازمان شیلات در حال نصب ردیاب در شناورهای صیادی است و این کار در مورد شناورهای سنتی نیز با همکاری دریابانی، ستاد مبارزه با قاچاق و نیروی انتظامی با سازمان بنادر صورت خواهد پذیرفت.

همان‌طور که ذکر شد به گزارش فارس طبق قانون مبارزه با قاچاق کالا و ارز در راستای مبارزه با قاچاق سوخت «انضباط‌بخشی به تردد و توقف شناورها» و «تجهیز شناورها به سامانه فنی ردیاب و کنترل مصرف سوخت بر مبنای مسافرت طی شده» از وظایف وزارت راه و شهرسازی و سازمان بنادر و دریانوردی اعلام شده است.

در حال حاضر ۴۰۰۰ شناور سنتی در بخش تجاری (مانند لنج‌ها) داریم. همچنین ۴۰۰۰ شناور صیادی که ساختار سنتی دارند، در دریا فعالیت می‌کنند که شناورهای سنتی هنوز به ردیاب مجهز نیستند؛ اما شناورهای صیادی با همکاری شیلات در حال تجهیز به ردیاب هستند.

پس از تکمیل نصب ردیاب روی شناورها، اطلاعات و دیتاهای حاصل از سیستم شناورهای صیادی نیز مانند دیگر شناورها، ابتدا برای سازمان بنادر و دریانوردی به عنوان متولی دریایی کشور و شرکت ناجا، شرکت پالایش و پخش، ستاد مبارزه با قاچاق کالا و دیگر ارگان‌های مرتبط ارسال می‌شود.

نیروی انتظامی از طریق شرکت ناجا در حال ساخت این سیستم‌های ردیاب است.

منبع :خبرگزاری فارس

درج نظر

درج پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین‌ها

بالا