اخبار جهان

دره سیلیکون و درخت کاهو برای برداشت‌ محصولات کشاورزی

یکی از قدیمی‌ترین، بزرگ‌ترین و به‌طور قطع حیاتی‌ترین صنعت برای ادامه‌ حیات خود در آینده باید تبدیل به جدیدترین و برزگ‌ترین تحول دنیا شود. منظور از این عبارت صنعت کشاورزی یا ساده‌تر بگویم تولید موادغذایی است. امروزه صنعت کشاورزی با تهدیدهای بسیاری روبه‌رو است. این صنعت حیاتی با ۶ تریلیون دلار هزینه به‌دلیل عوامل زیادی به مرحله‌ای از ابهام رسیده است.

 در زمینه عرضه با توجه به فرسایش خاک و دیگر عوامل سیاره‌ زمین، زمین‌های زراعی زیادی از بین رفته است. خشکسالی جهانی و کمبود آب و مسائل دیگر بیش از قبل در حال افزایش است. برای مثال کمبود نیروی کار در مزرعه‌های ایالات متحده به‌ویژه در کالیفرنیا (۶۰ درصد از محصول تازه کشور را به تنهایی تولید می‌کند) حس می‌شود. تغییرات آب و هوایی این مسئله را تشدید می‌کند.

تقاضا فشار بیشتری بر روی توانایی تولیدکنندگان مواد غذایی جهان و برای حفظ تولید باکیفیت می‌آورد. پیش‌بینی می‌شود جمعیت جهانی تا سال ۲۰۵۰ از ۶ میلیارد نفر به ۱۰ میلیارد نفر برسد.

افزایش جمعیت کشورهای پرجمعیت و درحال توسعه مانند چین، هندوستان و برزیل باعث ایجاد نابرابری‌های بیشتری می‌شود که سبب فشار بیشتر بر روی تأمین زنجیره‌های غذایی خواهد شد.

علاوه بر این تقاضاها، با افزایش جمعیت نسل جوان آگاه به محیط زیست ترجیح می‌دهند مواد غذایی تازه‌ و ارگانیک را که سلامت آن‌ها تأیید شده، به موقع و در محل سکونت خود تحویل بگیرند.

نورمن بورلاگ، برنده‌ جایزه‌ نوبل به عنوان پدر «انقلاب سبز» و بزرگ‌ترین سخنگوی کشاورزی می‌گوید: «در ۴۰ سال آینده کشاورزان مجبور خواهند شد که موادغذایی که در ده هزار سال گذشته تولید کرده‌اند، بکارند».

علی‌رغم گستردگی این چالش‌ها با کمک فناوری‌هایی مانند iot (اینترنت اشیا) کشاورزان در جهان در‌حالی‌که ظرفیت عرضه همچنان کاهش می‌یابد و تقاضا درحال افزایش است، فرصتی برای تأمین تغذیه‌ جهان را فراهم آوردند.

صنعت کشاورزی به‌‌صورت روزافزون‌ از نوآوری‌های iot در راستای بهبود بسیاری از این چالش‌ها، چه در ایجاد راه‌های کارآمدتر برای مدیریت محصولات و روش‌های سریع‌تر برداشت و چه در روش‌های هوشمندانه‌تر حمل کالاهای فاسدشدنی آماده به مصرف استفاده کرده است. برای مثال فقط یک ساعت از دره‌ سیلیکون که دره‌ کاهو است (منطقه‌ مسکونی Salinas/Monterey تا مزارع بزرگ کشاورزی مانند Dole Foods, Chiquita, Driscoll Berries, Taylor Farms, Ocean Mist Farms, JV Smith and Tanimura & Antle) راه است. جایی که کشاورزان و تکنولوژیست‌ها با همکاری یکدیگر و با استفاده از تکنولوژی‌های نوظهور زمین‌های حاصلخیز می‌سازند.

در سراسر این شرکت‌های کشاورزی، آزمایش‌هایی در اثبات ایده‌ها و عملیات قابل اجرا در دنیای واقعی با اعمال سنسورها، اطلاعات بزرگ، موبایل، ابر، هواپیماهای بدون سرنشین، رباتیک، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی در ارتباط با اینترنت اشیا و برای بهبود کاشت، تولید و پروسه‌ تحویل در حال اجر است.

برای مثال شرکت برداشت توت دریسکول و مزرعه‌ تیلور هر دو به دنبال اتوماسیون و ربات‌هایی مانند راه‌اندازی soft robotic و اتوماسیون برداشت agrpotech هستند که مستقر در اسپانیا است تا بتوانند به کمبود نیروی کارشان در بخش‌های مختلف سریع‌تر و با هزینه‌ کمتر کار کنند.

 کارل واسوس، مدیرعامل شرکت soft robotic در گفتگوهای اخیر خود عنوان کرده است که هرگاه ربات بتواند آن را ببیند، ما آماده هستیم. همچنین اشاره کرد که کار بیشتر درباره‌ سیستم‌های دیداری کامپیوتر امکان اتوماسیون شدن بخش‌هایی در کشاورزی را میسر می‌سازد.

شرکت برداشت توت دریسکول از کشاورزی زیرساخت (زیر کشت) استفاده می‌کند که در آن محصولات به سطح کم‌ارتفاع آورده می‌شوند تا روند اتوماسیون و جمع‌آوری توت‌های ارگونومیک بهتر انجام گیرد.

این تلاش‌ها نتیجه‌ یک ابتکار بزرگ در این زمینه است که توسط شرکت شرکای SVG[1] طراحی شده و با همکاری همراهانی مانند شهر سالیناس، مزارع تیلور، انجمن فوربس و انجمن صنایع غربی توسعه یافته است. این شرکت از زمان راه‌اندازی و آغاز به کار در سال ۲۰۱۴، میزبانی و برگزاری نشست‌های FORBES AGROTECH و THRIVE Seed Accelerator را بر عهده دارد که هر سال تولیدکنندگانی را از سراسر دنیا گرد هم می‌آورد تا محصولاتی که خود با کمک تولیدکنندگان و شرکا رشد داده‌اند، ارائه و از صندوق سرمایه دریافت کنند.

برنامه‌ نوآوری این شرکت، شرکت‌ها را قادر می‌سازد که جایگاه بالایی در راه‌اندازی‌ها و نوآوری‌های خود داشته باشند.

میزگرد فناوری گیاهان  که در سال جاری در دفتر مرکزی سیسکو برگزار شد، نمونه‌ دیگری است که نشان می‌دهد چگونه سهامداران اصلی را پای میز می‌کشاند تا جدی‌ترین چالش صنعت را تعریف کنند و فرصت‌های گسترش میدان را برای ورود سریع‌تر فناوری‌های جدید به بازار، ایجاد کنند.

به‌تازگی این شرکت گزارش سال ۲۰۱۸ خود را در مورد میزان رشد بالای ۵۰ شرکت‌های AGROTECH منتشر کرده‌ است. بسیاری از آن‌ها راه‌حل‌هایی مربوط به اینترنت اشیا را گسترش می‌دهند.

Brian W. Kocher مدیر اجرایی شرکت Chiquita گفته است: «تقاطع کشاورزی و علوم فنی به‌سرعت در حال بهبود بازده و کارایی خود است. ما معتقد هستیم که ابتکاراتی که باعث پیوند نوآوران کشاورزی و نوآوران تکنولوژی می‌شود، منافع زیادی را برای مردم و سیاره‌ زمین به ارمغان می‌آورد».

برای تولید به مصرف مواد غذایی، صنعت کشاورزی در حال ایجاد زمین‌های جدیدی برای بهره برداری از فناوری‌های اینترنت اشیا است تا اطمینان حاصل کند که جهان گرسنه نخواهد ماند. همچنین چالش‌های بزرگی در سر راه آن قرار دارد؛ اما در مقابل فرصت‌های زیادی نیز وجود دارد.

منبع : WWW.MACIEJKRANZ.COM

درج نظر

درج پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین‌ها

بالا