اخبار

دسترسی به شبکه ۵G از چه زمانی ممکن می‌شود؟

اینترنتنسل پنجم یا ۵G را انقلاب بعدیدر انتقال اطلاعات به شکل بی‌سیم نامیده‌اند.

بارت سالیِتس،‌ مدیر مهندسی سیستم‌ها در شرکت F5 Networks، می‌گوید: «این شبکه در کشورهای مختلف در زمان‌های متفاوتی راه‌اندازی می‌شود که به ایجاد زیرساختِ لازم بستگی دارد. اما در مجموع این سامانه بین سال ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ از راه می‌رسد.»

راه‌اندازی۵Gنیازمند نصب هزاران آنتن است و بسیاری می‌گویند باید پیش از راه‌اندازی این شبکهتأثیر این آنتن‌ها بر سلامت افراد بررسی شود.

از سویدیگر کارشناسان امنیت سایبری نیز هشدار داده‌اند که خطرات امنیتی ۵G  نسبتبه ۴Gبیشتر بوده و بنابراین باید اقدامات لازم برای تأمین امنیت افرادو سازمان‌ها صورت گیرد.

بارتسالیِتس در این زمینه می‌گوید: «روشن است که این شبکه باید امنیت بسیار بالاییداشته باشد. فنآوری این شبکه اکنون موجود است اما تأمین امنیت آن از هر نظر، کاریاست که باید از سوی صنعت سازنده صورت بگیرد.»

متخصصانفناوری اطلاعات بر این باورند که اینترنت نسل پنجم یک انقلاب در زندگی بشر به وجودمی‌آورد و ما را وارد دوران جدیدی خواهد کرد: دوران اینترنت اشیا.

لازمبه ذکر است که، فاصله امواج انتقال داده در اینترنت نسل چهارم بیشتر است در حالیکه این فاصله در اینترنت ۵Gبه طور قابل ملاحظه‌ای کمتر است. این تفاوت باعث می‌شود تا سرعتاینترنت نسل پنجم ۲۰برابر بیش از اینترنت پر سرعت کنونی باشد.

درزمینه سرعت یک مثال، موضوع را روشن می‌کند: دانلود کامل یک فیلم با کیفیت HD با حجم یک گیگا بایت با اینترنت نسل چهارمحدود ده دقیقه زمان می‌برد حال آنکه همین کار با۵G کمتر از یک ثانیه طول خواهد کشید.

ازسوی دیگر، این فنآوری به پزشکان اجازه می‌دهد از راه دور،عملیات جراحی را هدایت کنند و هم چنین می‌تواند با اتصال مجازیِ مناطق شهری، زمینهرا برای ایجاد شهرهای هوشمند فراهم کند.

درواقع قرار است که اینترنت نسل پنجم سرعت انتقال داده‌ها را نزدیک به صفر برساند.این سرعت به‌ویژه در مواردی مثل پزشکی الکترونیک، مدیریت شهری، توسعه خودروهایخودران و مدرن کردن کارخانه‌ها تعیین کننده است.

باافزایش ناگهانی سرعت اینترنت، حجم اطلاعات در فضای مجازی نیز به‌شدت افزایش پیداخواهد کرد. به همین دلیل مسأله امنیت داده‌ها بیش از گذشته اهمیت خواهد داشت.

معماریاینترنت نسل پنجم بر اساس امواج میلیمتری است و همین موضوع، کار حفاظت از اطلاعاترا به نسبت اینترنت کنونی بسیار پیچیده‌تر می‌کند.

نکتهدیگر اینکه امواج میلیمتری ضریب نفود محدودتری دارند، به عنوان مثال عبور آنها ازدیوار یا ابرها سخت‌تر است. به همین دلیل استفاده از این اینترنت، نیازمند شبکه‌‌هایبیشتری است. آنتن‌ها باید به صورت مستقیم به ابزارهای دریافت‌کننده هر کاربر متصلشوند و کوچکترین حرکت کاربر را دنبال کنند.

برایاستفاده از اینترنت نسل پنجم باید به مودم‌های مخصوص و سازگاز هم مجهز بود.

منبع: www.euronews.com

درج نظر

درج پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین‌ها

بالا