تابستان 97

سامانه سرویس یار مدرسه

مجری پروژه : شرکت دنیای پردازش

کارفرما: مجتمع آموزشی دخترانه صبا

مدت اجرا: یک سال تحصیلی

ضرورت پروژه:

مجتمع غیردولتی صبا که فعالیت آموزشی  خود را از مهر ماه سال ۱۳۷۷ با مقطع دبیرستان آغاز کرده است ، اکنون پذیرای دانش آموزان در مقاطع پیش دبستان و دبستان، متوسطه۱، متوسطه ۲ و هنرستان می باشد. مجتمع آموزشی صبا، مدیریت خود را آموزش و پرورش دانش آموزانی  می داند که نه تنها دانش پایه را فرا می گیرند، بلکه با پژوهش این دانش را معنا کرده و در این مسیر هر یک به بالاترین سطح از توانمندی های بالقوه اشان دست پیدا می کنند.

مجتمع آموزشی صبا یکی از برجسته ترین مدارس منطقه ۴ آموزش و پرورش شهر تهران می باشد که  ۷۰۰ نفر دانش آموز در مقاطع مختلف تحصیلی در این مدرسه مشغول به تحصیل می باشند. از این تعداد دانش آموز حدود ۳۰۰ نفر برای رفت و آمد از سرویس مدرسه استفاده می نمایند. مدیریت امور سرویس از جمله دلواپسی های همیشگی برای کادر آموزشی و اجرایی مدرسه بوده و از جمله نیازهای ضروری برای ساماندهی سرویس ایاب و ذهاب به شرح زیر می باشد:

 • آگاهی از نزدیک شدن سرویس به محدوده منزل
 • اطلاع از زمان و مکان سوار شدن و پیاده شدن دانش آموز
 • اطلاع از مسیر حرکت و زمانهای توقف
 • مطلع شدن از موقعیت های اضطراری و درخواست کمک

برای پاسخگویی به نیازهای مدرسه در زمینه ایاب و ذهاب شرکت دنیای پردازش پس از تحلیل جامع،   ” سامانه سرویس یار ” را طراحی و در مجتمع فوق اجرا کرد.

معرفی پروژه

” سرویس یار ”  سامانه و اپلیکیشن هوشمند سازی سرویس مدارس است که بر اساس فناوری های GPS، RFID (NFC)  با استفاده از کارتهای Mifare دانش آموزان و گوشیهای هوشمند رانندگان سرویس مدارس شکل گرفته است.

البته در صورتی که دانش آموزان کارت نداشته باشند و یا گوشی رانندگان قابلیت NFC را نداشته باشد، ثبت تردد و کنترل سوار و پیاده کردن دانش آموزان به صورت دستی و توسط رانندگان صورت می پذیرد. اما در حالتی که گوشی هوشمند آندرویدی با قابلیت NFC موجود باشد ثبت ورود و خروج به سرویس با نزدیک کردن کارت Mifare به قسمت پشت گوشی انجام می گیرد.که علاوه بر جلوگیری از خطای نیروی انسانی ، وجود و حضور دانش آموز در سرویس قطعی خواهد شد.

سامانه و اپلیکیشن “سرویس یار” پس از نیازسنجی اولیه و طی یک پروژه بررسی میدانی در مدارس مختلف شهر تهران مورد ارزیابی اولیه قرار گرفته و در ادامه به طراحی و پیاده سازی نرم افزاری این محصول منجر شده است.

پس از تولید نسل اول اپلیکیشن و تست آن چارچوب اصلی شکل گرفته و پس از اجرای پایلوت سرویس یار در دبیرستان هوشمند دخترانه غیردولتی دارالعلم ، نسل دوم اپلیکیشن باز طراحی و تولید شد. نسل دوم برنامه طی قرارداد یکساله در مجتمع آموزشی دخترانه صبا واقع در منطقه ۴ آموزش و پرورش به صورت کاملاً موفق و کاربردی پیاده سازی و اجرا شد.

بر اساس تجربیات نسل دو، نسل سوم سامانه “سرویس یار” برای رانندگان، والدین، پیمانکاران و مدارس به صورت اپلیکیشن گوشی هوشمند و برنامه تحت وب توسعه یافته و اجرا شد. در نسل سوم تجربه کاربر و راحتی استفاده با در نظر گرفتن سناریوهای واقعی، بهبود قابل توجهی پیدا کرد.

در طراحی، سازگاری حداکثر با گوشیهای قدیمی و ضعیف در نظر گرفته شد که نیازمند بازنویسی و ایجاد ابزار نرم افزاری برای استفاده از امکاناتی مانند geofence و پیام دادن در گوشیهای قدیمی بود.

شرح کار:

سرویس یار” سامانه هوشمند سرویس مدارس این امکان را می دهد که به محض فعال کردن گروه سفر توسط راننده، بتوان موقعیت سرویس را قبل از رسیدن به درب منزل بر روی نقشه بصورت آنلاین مشاهده نمود. چنانچه راننده به محدوده منزل نزدیک شود ( با تعریف Geofence)، از طریق پیامک و همچنین اطلاع رسانی داخل برنامه، مطلع شده و فرزند برای سوار شدن به سرویس آماده می‏شود.

هنگام سوار شدن فرزند در سرویس، کارت سرویس به قسمت NFC گوشی همراه هوشمند راننده نزدیک می‏شود تا عمل ثبت تردد به صورت خودکار انجام شود که در این حالت مجدداً برای والدین پیامک و Notification ارسال خواهد شد.

چنانچه گوشی همراه راننده سرویس این قابلیت را نداشته باشد، راننده به صورت دستی برای فرزند  تردد را ثبت خواهد نمود که در این حالت نیز والدین مطلع خواهند شد.

در تمام طول مسیر، می توان مسیر حرکت سرویس فرزند خود را روی نقشه به صورت آنلاین تا رسیدن به مقصد به همراه سرعت حرکت مشاهده نمود.

همچنین در هنگام تعطیل شدن مدرسه، زمان ومحل سوار شدن و مسیر حرکت تا درب منزل قابل مشاهده است.

در صورت نیاز می توان برای راننده پیام های پیش فرض را ارسال نمود.

مشخصات نرم افزاری:

 • استفاده از Nodejs در سرور
 • طراحی کتابخانه داخلی توسط تیم برنامه نویسی شرکت ، جهت انتقال notification ها بجای استفاده از کتابخانه ها ، SDK ها ، API های آماده که ریسک بالای غیر فعال شدن در هنگام تحریم و یا فیلترینگ و همچنین ریسک سرقت اطلاعات بدلیل ذخیره شدن در دیتابیس دیگری که در اختیار نمیباشد را دارند.
 • استفاده از چندین Port بصورت توزیع شده بجای یک پورت ، که باعث افزایش سرعت ، کارایی و همچنین کاهش فشار و بار بروی یک Port می شود .
 • استفاده از پایگاه داده PostgreSQL برای ذخیره سازی اطلاعات اصلی ( پشتیبانی کردن مستقیم از json بعنوان value در ذخیره سازی ، بعنوان یک امتیاز بزرگ برای این گونه دیتاها بحساب می آید و این پایگاه داده بخوبی از این امکان پشتیبانی می کند )
 • استفاده از پایگاه داده MongoDB برای ذخیره سازی لاگ ها (MongoDB یک پایگاه داده از نوع NoSQL میباشد)
 • استفاده از تصاویر Vector در اپلیکیشن های گوشی که باعث افزایش چشمگیر سرعت در اجرا و نمایش آنها میشود ، همچنین این نوع فایل ها بدلیل طراحی بواسطه خطوط به راحتی قابلیت تغییر اندازه ، رنگ و سازگار شدن با انواع اندازه صفحه نمایش ها را دارند .
 • استفاده از دو نوع نقشه ( Google Map ، MapBox ) جهت کم کردن ریسک از کار افتادن یکی از آنها .
 • طراحی ، تحلیل و برنامه نویسی کتابخانه GeoFence بصورت کامل
 • تولید کتابخانه ای برای ایجاد کردن تغییرات گوناگون از راه دور بروی اپلیکیشن های راننده و والدین بوسیله کنترل پنل وب سایت .
 • استفاده از framework سه لایه و MVC جهت پیاده سازی وب سایت و پنل های وب
 • رمزنگاری اطلاعات در تمامی مراحل انتقال آنها ( وب و اپلیکیشن ها ) با استفاده از استاندارد AES-256
 • استفاده از تکنولوژی AJAX در انتقال اطلاعات مابین صفحات مختلف وب سایت در جهت بالابردن سرعت و refresh نشدن صفحات
 • استفاده از HTML5 ، CSS3 ، Angular ، AJAX برای افزایش سرعت وب سرور ها و همچنین مطابق شدن با آخرین تکنولوژی های روز وب
درج نظر

درج پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین‌ها

بالا