آینده دشوار فناوری

فعالیت در لبه فناوری همیشه برای شرکت های فعال در این حوزه مخاطره آمیز است. بارها شاهد بودیم که بزرگترین شرکت های دنیا به خاطر اشتباه در انتخاب نوع فناوری یا مدل کسب و کار، یا حتی تاخیر در ارائه محصول یا خدمت جدید خود، زیان های هنگفتی را متحمل شده اند. در ایران اما، علاوه بر همه این ها، دغدغه ها از نوع دیگری است.

سیاست زدگی اقتصاد باعث قطع ارتباط شرکت های فناور با خارج از کشور شده، و این مساله هم استفاده از فناوری روز دنیا و تعامل سازنده با دنیا را مختل کرده، و هم بازار صادراتی شرکت ها را محدود نموده است. سیاست های ارزی و نوسانات بازار نیز ورود مواد و قطعات اولیه مورد نیاز را با مشکل مواجه کرده، و حتی تعیین قیمت برای خرید و فروش کالا موضوع پیچیده روز است. در کنار اینها خروج شرکت های بزرگ حوزه انرژی، خودروسازی و دیگر حوزه های کلان، بازار شرکت های فناوری که محصول و خدمت خود را به آن ها ارائه می کردند از بین برده است. بزرگترین بخش بازار هم که در اختیار شرکت های دولتی و یا وابسته به نهادهای عمومی و نظامی یا شرکت های خصولتی است، که در اکثر پروژه های ملی یا حتی پروژه های کوچک به عنوان مجری یا رگولاتور بازار را به صورت انحصار کامل برای زیر مجموعه های خود درآورده اند، و قدرت رقابت را از شرکت های فناور و دانش بنیان گرفته اند.

آن تعداد محدود از شرکت ها هم که موفق به عقد قرارداد شده اند، به خاطر عدم پرداخت مطالبات شان، زمین گیر شده اند. بوروکراسی اداری و مقررات و مجوزهای پیچیده و بیمه و مالیات هم که نمک همیشگی کسب و کار در این مرز و بوم بوده و هست. در شرایط فعلی، شاید اگر شرکتی بتواند با موفقیت فعالیت های خود را تداوم ببخشد، باید تعجب کرد.

اما به همراه هر تهدیدی، همیشه فرصت هائی هم هست. با هدف گذاری و ارائه خدمات و محصولات جایگزین برای شرکت هائی که ایران را ترک کرده اند، می توان از این خلاء رقیب خارجی استفاده کرد. همچنین حوزه های B2C همچنان می توانند دورتر از مشکلات و فضای خوبی برای فعالیت باشند. مشکلات اقتصادی و افزایش قیمت ارز، سازمان ها و صنایع را بیش از پیش ترغیب به تلاش برای کاهش هزینه ها و افزایش بهره وری، استفاده از روش های نوین جذب مشتریان جدید و توسعه مدل های کسب و کار جدید خواهد کرد. اما در کدام حوزه فناوری می توان پاسخ مناسبی برای همه موارد فوق پیدا کرد؟ اینترنت اشیاء …

سر مقاله فصل نامه اینترنت اشیا شماره دوم تابستان ۱۳۹۷
درج نظر

درج پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین‌ها

بالا