تابستان 97

۷ ترند که اینترنت اشیا و دنیا را دگرگون خواهد کرد…!

سال‌های بسیاری است که اینترنت اشیا در کارخانه‌ها، معادن، تأسیسات نفتی عمیق درحال رشد است. انتظار می‌رود که هزینه‌های اینترنت اشیا در سال جاری ۱۵درصد افزایش پیدا کرده و تقریباً به ۷۷۳ میلیارد دلار برسد.

می‌توان استفاده از اینترنت اشیا را در حال رانندگی در بزرگراه‌ها و صرفه‌جویی در ساختمان‌ها مشاهده کرد. اینترنت اشیا از نشت نفت جلوگیری می‌کند و به کشاورزان زمان آبیاری و برداشت را می‌گوید؛ اما در بیشتر موارد، سرمایه‌گذاری اینترنت اشیا بر روی خودکارسازی پروسه‌های بیزینسی موجود متمرکز شده و برای تغییرات در صنایع با ایجاد جریان‌های درآمدی و انواع کسب کار جدید کاربردی نداشته است. این موضوع درحال تغییر است.

در این مقاله ۷ ترند که موجب تحولات بزرگی در اینترنت اشیا شده‌اند، بررسی می‌شوند.

۱- هوش مصنوعی، مه و بلاک‌چین تبدیل به فناوری‌های کلیدی تحولات اینترنت اشیا شده است: این سه تکنولوژی به شرکت‌ها کمک می‌کنند تا ارزش بیشتری از سرمایه‌گذاری اینترنت اشیا به‌دست آورند و بر محدودیت‌های پیشین غلبه کنند تا اینترنت اشیا گسترده‌تری را اتخاذ کنند. هوش مصنوعی و یادگیری ماشین با آنالیز عمیق‌تر بلافاصله به جریان داده‌ها در تصمیم‌گیری درست‌تر کمک می‌کنند. محاسبات مه این چنین سیستم‌ها را با گسترش توانایی ابر به لبه شبکه، مقیاس‌پذیر می‌کند. همچنین با پردازش و تجزیه و تحلیل نزدیک جریان داده‌ها به منابع داده‌ها، محاسبات مه به Address latency، پهنای باند، اعتبار و مسائل مربوط به هزینه کمک می‌کند. بلاک‌چین امنیت ردیابی تراکنش‌های اینترنت اشیا را مهیا کرده و نیاز به وجود یک واسطه قابل اعتماد مرکزی برای ارتباط دستگاه‌ها را حذف خواهد کرد.

۲٫ هماهنگی همه چیز با هم یک نورم جدید است (معمول می‌شود): هیچ فردی به‌تنهایی قادر به ارائه یک راه‌حل مستقیم اینترنت اشیا نخواهد بود. اینترنت اشیا اقتصاد هماهنگ را به جلو می‌راند. این مورد را می‌توان نمونه هماهنگی همه چیز که هماهنگی نوآورانه با شرکت‌های بزرگ و کوچک و توسعه همگام و همکاری است، نامید. راه‌حل مدیریت بحران iot در گلاسکو اسکاتلند که توسط یک اکوسیستم مشترک از شرکا و سهامداران ارائه شده است، مثال خوبی برای این مورد است. سیسکو تخصص خود را در زیرساخت‌های IT، همکاری و امنیت همراه با دانش عمیق صنعت IT ارائه کرده است. آزمایشگاه‌های BRONZE، یک ارائه‌دهنده هوریزونال (افقی) نرم‌افزار iot را ارائه کرد و لئوناردو (یک متخصص ورتیکال) تکنولوژی پیشرفته هوا فضا و تخصص پدافند را عرضه کرد. آن‌ها با افراد محلی مانند Scottish Water و شورای شهر گلاسکو مشورت و همکاری کردند تا اطمینان حاصل کنند که پروژه متناسب با نیازهای محلی باشد. نتیجه یک راه‌حل فرامنطقه‌ای iot بود که اطلاعات گرفته‌شده از موتورهای آتش‌نشانی، آمبولانس و شبکه‌های داوطلب را برای پیش‌بینی و کمک به هماهنگی اولین پاسخ‌دهنده در شرایط بحرانی جمع‌آوری و تصویرسازی می‌کند.

۳٫ جهان به‌سمت استانداردهای باز، معماری باز و قابلیت‌های همکاری قدم برمی‌دارد: در تمام صنایع، ارائه‌دهندگان فناوری و راه‌حل‌ها در سراسر ساختار سنتی بازار نفوذ کرده‌اند تا به همکاری و هماهنگی استانداردهای باز برسند. نهادهای ورتیکال و هوریزونال و کنسرسیوم‌ها برای ایجاد چارچوب و معماری مشترک سخت تلاش می‌کنند. بعضی از عملکردها شروع به هماهنگی و همگراشدن می‌کنند که این همان چیزی است که درباره هماهنگی همه چیز در مورد بالا توضیح داده شد.

۴٫ امنیت می‌تواند عامل موفقیت یا شکست اینترنت اشیا باشد: اینترنت اشیا نه تنها بسیاری از اشیایی را که به‌هم متصل نبودند، در شرکت‌ها مرتبط کرد، بلکه باعث ادغام سیستم‌های فناوری اطلاعات و تکنولوژی عملیاتی نیز می‌شود. در نتیجه، نقاط ضعف امنیتی که قبلاً از هم جدا شده بودند، می‌تواند در سراسر سازمان گسترش یابند. درواقع ۳۱ درصد از متخصصان اظهار داشته‌اند که سازمان‌های آن‌ها قبلاً دچار حملات سایبری به زیرساخت‌های تکنولوژی عملیاتی شده است. شرکت‌ها به‌طور روزافزون‌ رویکردی یکپارچه و مبتنی بر سیاست معماری نسبت به اینترنت اشیا با استفاده از ساخت تیم‌های امنیتی و سایبری از ابتدای پیاده‌سازی یک استراتژی جامع پیش می‌روند. همچنان که شرکت‌های تجاری و ارائه‌دهنده تکنولوژی تمرکز خود را روی امنیت iot بیشتر می‌کنند، سازمان‌ها سرمایه‌گذاری بیشتری روی نیروی کار خود (آموزش، تمرین مهارت، گواهینامه‌ها و…) می‌کنند تا آن‌ها را قادر به توجه بیشتر به اهمیت امنیت iot کنند.

۵٫ دولت‌ها برای تنظیم امنیت و حریم خصوصی و استانداردهای iot اقدام می‌کنند: دولت‌ها در قانون‌گذاری امنیت، حریم خصوصی و قابلیت همکاری با iot رویکردی سختگیرانه‌تر داشته‌اند که تاکنون شاهد این موضوع بوده‌ایم. در اواخر سال ۲۰۱۷ دو سناتور ایالات متحده سیستم‌هایی را معرفی کردند که همه مربوط به لایحه iot.a برای تقویت استانداردهای امنیتی در دستگاه‌های iot بودند. مقررات حفاظت از اطلاعات عمومی در دو ماه آینده در اروپا تصویب می‌شود و احتمالاً به زودی در اکثر کشورهای تصویب خواهد شد. همچنین در سال جاری دنیا باید منتظر اعمال بیشتر قوانین خاص iot باشد. علاوه بر امنیت، شاهد تمرکز بیشتری بر تنظیم وسایل نقلیه خودمختار، هواپیماهای بدون سرنشین و حتی هوش مصنوعی خواهد بود.

۶٫ iot انقلابی در تجزیه و تحلیل داده‌ها است: Iot می‌تواند مقدار زیادی از اطلاعات عملیاتی را تولید کند و با تجزیه و تحلیل، هوش مصنوعی و یادگیری ماشینی این داده‌ها را به دانشی ارزشمند تبدیل کند. با تجزیه و تحلیل REAL-TIME و با بهره‌گیری از معماری و جریان داده‌ها که به‌درستی آماده و مقیاس‌بندی شده‌اند، شرکت‌ها می‌توانند تصمیم‌های بهتر و سریع‌تر که باعث کاهش هزینه‌ها، بهبود ایمنی و ارزیابی ارزش مشتری می‌شود، اتخاذ کنند. برای مثال با استفاده از قدرت تجزیه و تحلیل پیش‌بینی شده، هوش مصنوعی، شرکت‌های حمل‌ونقل می‌توانند داده‌های iot را از سیستم‌های حمل‌و‌نقل عمومی جمع‌آوری کنند تا بتوانند زمان سفر را بهینه سازند.

۷٫ چین به‌عنوان یک نوآور و سازنده برتر iot درحال ظهور است: در نتیجه ابتکارات و سرمایه‌گذاری‌های iot دولت چین (از جمله صندوق ویژه iot) و بلوغ بالای بازار و پذیرش زیاد فناوری iot چین جایگاه خود را به‌عنوان یکی از مصرف‌کنندگان کلیدی فناوری iot محکم می‌کند. بعضی از کارشناسان حتی پیش‌بینی می‌کنند که از ۲۰۰ میلیارد دستگاه iot، ۹۵ درصد آن در چین تولید شود. دیگر مناطق جهان می‌توانند از موفقیت‌های چین و ممارست آن‌ها در سرعت بخشیدن به فناوری iot بیاموزند.

همین‌طور که این روند نشان می‌دهد تمرکز iot از بالابردن کارایی به ایجاد ارزش‌های کسب‌و‌کارهای جدید درحال تغییر است. تاکنون راه‌حل‌های iot در درجه اول کسب‌وکار برای بهبود فرایندهای موجود و زیرساخت و بهره‌وری بیشتر مورد استفاده قرار گرفته است؛ اما به‌‌صورت روزافزون‌ دنیا شاهد شرکت‌هایی است که از iot برای فرصت‌های شغلی و ایجاد جریان درآمدی جدید استفاده می‌کنند و پیشنهادات ارزش‌های جدید را به مشتریان ارائه می‌دهند. برای مثال با ترکیب iot و هوش مصنوعی و تجزیه تحلیل اطلاعات REAL-TIME تولیدکنندگان می‌توانند مشکلات دستگاه را پیش از وقوع پیش‌بینی کنند، تعمیرات پیشگیرانه انجام دهند و هزینه نگهداری و خرابی محصول در خط تولید را کاهش دهند. این قابلیت iot می‌تواند با ارائه کسب‌و‌کارهای خدمات محور مانند نظارت بر تجهیزات سلامت راهی برای جریان درآمدی جدید باشد. در مثال دیگری ترکیبی از داده‌های iot با چاپ سه بعدی سفارش‌سازی انبوه را ممکن می‌سازد و تولیدکنندگان را قادر به سودآوری حاصل «دسته‌های یک» و شخصی‌سازی محصولات متناسب با نیاز و خواسته مشتری می‌کند.

این تحول از کارخانه‌ها و تجهیزات سنگین فراتر خواهد رفت. جنگلبان‌ها در آفریقا با استقاده از تکنولوژی iot حیوانات در معرض خطر انقراض را شناسایی و مانع شکار فیل‌ها و کرگدن‌ها می‌شوند. نظارت بر سلامت خانه، به سالمندان کمک می‌کند تا زندگی سالم‌تر و مستقل‌تری داشته باشند و مدت زمان بیشتری از آنچه ممکن است را در خانه خود بمانند. شهرها از تکنولوژی iot استفاده می‌کنند تا بر کیفیت هوا و آب نظارت داشته باشند و کیفیت آب را تأمین کنند و نشت آب را به‌سرعت تشخیص دهند تا اطمینان حاصل کنند که آب آشامیدنی بدون وقفه به‌دست مردم می‌رسد. حتی خانه‌هایی که به iot متصل شده‌اند بر روی امنیت خانه، بیمه و نگهداری از سالمندان متمرکز شده‌ است. اینترنت اشیا، نه تنها فرایندها و مدل‌های قدیمی را تغییر می‌دهد و ارزش کسب‌و‌کارها را چند برابر می‌کند، بلکه ممکن است جهان را تغییر دهد و زندگی بشر را متحول سازد.

۷ ترند که اینترنت اشیا و دنیا را دگرگون خواهد کرد…!

Businessman showing a virtual display of internet business network on his hand
درج نظر

درج پاسخ

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

محبوبترین‌ها

بالا